Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Valle d'Aosta

Dolina Aosty to najmniejszy region Włoch(region autonomiczny), położony w północnej części kraju między dwoma pasmami Alp, ze stolicą w Aosta. Graniczy z Francją, Szwajcarią oraz Piemontem. Wysokogórski krajobraz Val d’Aosta charakteryzuje się typowymi ostrymi i wysokimi szczytami, niektóre z nich pokryte są śniegiem cały rok, zielonymi pastwiskami i gęstymi lasami, duży obszar regionu to rezerwaty Przyrody. Na terenie tego małego regionu znajdują się najwyższe góry Europy, dzięki temu Val d’Aosta jest jednym z najbardziej sławnych regionów turystycznych. Bardzo dobrej infrastrukturze turystyczno-sportowej , liczne hotele i świetnie rozwinięta trasy narciarskie zapewniają liczne atrakcje przez cały rok.

Aosta to dawna Augusta Praetoria, załozona w 25 r.p.n.e przez Augusta , w mieście jeszcze dzisiaj można znaleźć liczne rzymskie zabytki, Amfiteatr, Łuk Augusta i maestatyczna Brama Porta Petoria. Kollegiata di di Sant'Orso to jeden z najpiękniejszych przykładów alpejskiego budownictwa religijnego. W kolegiacie znajduje się też mozaika przedstawiająca dziwną wersję Magicznego Kwadratu, znanego też jako Kwadrat boginii Sator.

Miłośnicy hazardu muszą odwiedzić Casino de la Vallée w Saint-Vincent w Grand Hotel Billa.

Od lat ciągnie się oficjalny spór między Francją a Włochami do kogo należy szczyt Mont Blanc (Monte Bianco), logiczna byłaby odpowiedź, że leży działu wodnego będącego granicą włosko-francuską. W rzeczywistości Francuzi ciągle próbują go „ukraść”, począwszy od 1865, kiedy to kartograf Joseph Mieulet jednym ruchem ręki przywłaszczył Francji cały szczyt! Jak dotąd sprawa nie nabrała jeszcze charakteru oficjalnego konfliktu. Język: sabaudzki, francuski i włoski.

Kuchnia Valle d'Aosta

Największy wpływ na kuchnię Valle d’Aosta miał klimat i ukształtowanie geograficzne, dlatego nie znajdziemy tam dużo ‘typowych włoskich’ potraw. Kuchnia jest prosta – zupy chlebowe, kiełbasy, polenta, wędzony bekon, smażona i duszona wołowina i wieprzowina oraz dziczyzna. Rolnictwo i produkcja serów odgrywają w Valle d’Aosta ważną rolę. Duża dostępność łąk w tym regionie stwarza znakomite możliwości dla rozwoju mleczarstwa, jednym z najsławniejszych serów jest fontina z Aosty. Popularne są ziołowe nalewki rozgrzewające, najbardziej znanym wyrobem spirytusowym Valle d’Aosta jest Genepy. Inny napój alkoholowy z tego regionu to smakowite ale mocne winiaki z wytłoczyn winogronowych.

Niestety w tej kategorii jeszcze nie ma żadnych atrakcji

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry