Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Trydent i Górna Adyga

Trydent i Górna Adyga (Trentino e Alto Adige) to najbardziej na północ wysunięty region Włoch. Jego skłąd wchodzą pasma górskie od Alp do Dolomitów. Panorama pełna przepięknych krajobrazów alpejskich stopniowo zmienia się w zieleń i łagodną paletę kolorów jeziora Garda.

Naturalne środowisko o urodzie nie mającej sobie równych. Trzy rozległe strefy objęte ochroną przyrody, pomagają pogłębić wiedzę o tych terenach przez organizowanie wycieczek, warsztatów i badań. Bogata spuścizna kulturowa i historyczna oraz liczne, nadal żywe tradycje, to cecha charakterystyczna dwóch miast – Trydentu i Rovereto. Największym bogactwem regionu obok turystyki są źródła energii wodnej. Trydent jest regionem o najbardziej rozwiniętej infrastrukturze turystycznej znajdują się najsławniejsze kurorty zimowe, takie jak Val di Fiemme czy Val di Fassa, Val Gardena oraz Val di Sole, a w lecie można oddać się oprócz tradycyjnego zwiedzania, np. na rowerze górskim wspinaczce wysokogórskiej, trekkingowi lub zwykłej górskiej turystyce, nie trzeba mówić, że jest to prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki. Trentino Czyli idealne miejsce dla osób kochających ruch na świeżym powietrzu. Gęsta sieć tras wycieczkowych, spacery oraz szczególnie polecany nordic walking to wszystko czeka na osoby preferujące łagodny wysiłek. Wielbiciele sportów wodnych, żaglówek i windsurfingu mogą spróbować swoich sił na dużych jeziorach, natomiast rafting i canyoning uprawić mogą na rwących potokach górskich. Region ma również bardzo dobrze rozwiniętą bazę sportową, w zimie dominują sporty zimowe, ale i lecie znajdą tutaj wiele atrakcji miłośnicy innych sportów. Warto wspomnieć, że to właśnie tutaj w sezonie letnim trenują zawodnicy włoskiego FC Interu, FC Bayern . W większości miejscowości są ogólnie dostępne ośrodki sportowe z wykwalifikowaną kadrą trenerów.

Źródła termalne Trentino znane były już w epoce cesarstwa rzymskiego, ale swoją sławę zawdzięczają przede wszystkim dynastii Habsburskiej, której członkowie chętnie tu przyjeżdżali. Dzięki leczniczym wodom wypływającym w pięknych i relaksujących miejscach,uzdrowiska są bardzo ważnym elementem oferty turystycznej Trentino. Główne stacje termalne to: Levico Terme, Vetriolo Terme i Roncegno w Valsugana (wody arsenowo-żelaziste), Pejo (wody zawierające węgiel i siarkę) oraz Rabbi (woda gazowana bogata w sole, ale nie zawierająca siarczanu wapnia) w Valle di Sole. Comano, w górach Giudicarie Esteriori, jest chyba jednym z najbardziej renomowanych ośrodków pielęgnacji skóry i dróg oddechowych.
Z dobroczynnej kąpieli w świeżo ściętej trawie (zabiegi na bazie traw lub fitobalneoterapii) łagodzących bóle reumatyczne i powypadkowe można skorzystać w Garniga niewielkim miasteczku na zboczach Monte Bondone, gdzie lecznicza trawa jest koszona codziennie rano. Trentino to również kraina bajkowych zamków zawieszonych na zboczach gór.

Przez cały rok są organizowane widowiskowe festyny i tradycyjne odpusty. Na przełomie września i października w różnych miejscowościach górskich świętuje się uroczyście powrót owiec i bydła z wysokogórskich pastwisk- pojedyncze festyny trwają często po kilka dni. Październik i listopad wypełniają tez lokalne festyny poświęcone kasztanom, grzybom, tradycyjnym knedlom. Wieczorem 5 grudnia po drogach Trentino krąży święty Mikołaj z diabłami zwanymi krampus. Chojny święty rozdaje (dobrym) dzieciom cukierki, za nim podążają groźne diabły, straszące grzeszników miotłami, biczami i widłami. Od początku grudnia (8.12 święto Zwiastowania) miasteczka trydenckie przyozdabiają się bożonarodzeniowo, w wielu z nich organizowane są Bożonarodzeniowe Jarmarki (najsławniejsze są w Bolzano i Brunico). Warto zaplanować też zwiedzanie przepięknych tradycyjnych szopek, najbardziej znane pochodzą z Val Gardena i Val Badia oraz Valle di Tures i Aurina. Wieczorem 6 stycznia tysiące trydenckich dzieci w przebraniach przypominających szaty Trzech Króli zamienia się w “Gwiezdnych Spiewaków” Sternsinger wędrują śpiewając od domu do domu zbierając niewielkie datki- niegdyś zachowywane dla siebie, dzisiaj często przekazywane na liczne fundacje dobroczynne. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w Val Ventosa odbywa się pogański rytuał rzucania płonącymi drewnianymi dyskami, festynowi oczywiście towarzyszy wyśmienite wiejskie jedzenie.

Na szczytach dolomitów miały miejsce cięższe batalie I wojny światowej, toczone w bardzo trudnych warunkach na szczytach zaśnieżonych gór, w wielu miejscowościach można znaleźć muzea upamiętniające te walki. Na froncie tyrolskim w 1917 r. walczyli polscy żołnierze wcieleni do armii austriackiej, po tzw. kryzysie przysięgowym i rozwiązaniu Legionów, wśród był nich pułkownik Andrzej Hałaciński, który właśnie tutaj na obcej, nieprzyjaznej ziemi pisze pierwsze trzy zwrotki Pierwszej Brygady

Język: włoski i niemiecki, dialekty lokalne

Kuchnia Trydent i Górnej Adygi

Trydent i Górna Adyga to regiony w których pielęgnuje się kuchnię Europy Środkowo-Wschodniej oraz regionów alpejskich, więc którego kuchnia jest nam chyba najbliższa. Króluje tutaj kapusta (również kiszona!), ziemniaki, sery i mięso. Tradycyjną potrawą są gnocchi (kluski ziemniaczane o różnych smakach), z ciekawe są również zupy mączne, canederli – rodzaj knedli zrobionych z czerstwego pieczywa i z dodatkiem boczku. Słynny jest bekon z Górnej Adygi (zwany po włosku: speck) , którego nie może zabraknąć w czasie poobiednich przekąsek.

Tyrolczycy umieją też zareklamować i sprzedać swoją kuchnię , na całym terytorium regionu działa mnóstwo restauracji, gospodarstw agroturystycznych i tawern, wśród których lokale rekomendowane przez specjalistyczne publikacje gastronomiczne. Równie wiele znajdziemy na tych terenach winiarni i destylarni, w których poznać można najznakomitsze tradycje produkcji wina w Trentino. Dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi dolin tyrolskich produkuje się tutaj wiele wybornych win: Marzemino, Teroldego, Traminer, Mueller Thurgau czy lo Spumante.

Austriackie wpływy kulturowe i tradycja sprzyjały rozwojowi browarnictwa, szczególnie cenione są wyroby z browaru Pedavena (birreria Pedavena), która produkuje piwa tradycyjnymi metodami, nie filtrowane i nie pasteryzowane.

Hotel Diamant Sport & Wellness ****

Kategoria: Aktywny wypoczynek Region: Górna Adyga Santa Cristina val Gardena Trydent i Górna Adyga Val Gardena
Ocena:
(83 głosów)

Hotel Diamant Sport & Wellness **** Region: Górna Adyga, Santa Cristina val Gardena Hotel Diamant Sport & Wellnesss, w alpejskim stylu z wyrafinowaną elegancją, w samym sercu Val Gardena. Obiekt […]

Hotel Angelo ****

Kategoria: Wakacje w górach Region: Alpy Dolomity Trento Trydent i Górna Adyga
Ocena:
(82 głosów)

Hotel Angelo **** Region: Górna Adyga, Ortisei Hotel wita swoich gości w prawdziwie tyrolskim stylu który od pokoleń jest jego znakiem firmowym. POKOJE: 35. Standard Room: pokoje z dwoma, trzema […]

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry