Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Toskania

Toskania (Toscana), to najsławniejszy i najbardziej oblegany przez turystów region Włoch, kojarzy się przede wszystkim z malowniczymi krajobrazami, wyrazistą architekturą, i wyśmienitymi winami i smakowitą kuchnią i Florencją. Teren Toskanii jest wyżynno – górzysty, niziny znajdują się jedynie na wybrzeżu i w dolinach. Przez teren regionu przechodzi łańcuch Apeninów oraz przepływa rzeka Arno. Krajobraz jest bardzo różnorodny, góry pokryte są drzewami iglastymi, na wzgórzach znajdują się malutkie miejscowości (borghi) złożone z kilku charakterystycznych domów otoczonych często przez gaje oliwne lub malownicze pola. Historyczne miasta położone są na nizinach wewnątrz dolin i są bardzo bogate w zabytki oraz sztukę, warto wspomnieć Sienę z rynkiem w kształcie muszli albo sławną Pizę z krzywą wieżą. Ale Toskania to również Morze Tyreńskie z przybrzeżnymi kurortami Marina di Massa, Viareggio i sławne na cały świat uzdrowiska Montecatini czy okolice Lukki. Toskania to również wyspy Archipelagu Toskańskiego (np. Montecristo z Parkiem Przyrodniczym ) i Elba z pałacem w którym był więziony Napoleon.

Z najsławniejszych warto wymienić Florencję, zwaną światowym skarbcem sztuki, z przepiękną średniowieczną katedrą oraz biblioteką Medyceuszy Muzeum Degli Uffizi i Akademią Sztuk pięknych gdzie znajduje się rzeźba Dawida autorstwa Michała Anioła. Florencja była w latach 1865 – 1870 stolicą zjednoczonego Królestwa Włoch, a XIII wieczny język flornecki, którego używał Dante był podstawą obecnego języka włoskiego. Florencja to miasto prymatów: Museo degli Uffizi- to najstarsze muzeum na świecie, Accademia di Belle Arti to pierwsza Akademia Sztuk Pięknych w Europie (1563) a w onserwatorium Muzycznym (Conservatorio Luigi Cherubini) przechowuje się klawicymbał na podstawie którego skonstruowano pierwszy fortepian (ok. 1699 r.), tutaj 400 lat temu (1612) posta pierwszy słownik języka włoskiego i ma siedzibę L'Accademia della Crusca, która strzeże czystości języka włoskiego.

Florencja to miasto Pinokia, tutaj narodził się autor tej książki Firenze città di Carlo Collodi.

Matka Boska od UFO! W Palazzo Vecchio, w Sali Herkulesa (Camera di Ercole) znajduje się sławny obraz przedstawiający narodziny Jezusa z tajemniczym latającym dyskiem na horyzoncie, uważana przez amerykańską stowarzyszenie ufologów (Ufo Research Coalition) za jedno najstarszych świadectw potwierdzających ingerencję kosmitów w życie na ziemi. Oprócz dowodów na istnienie UFO Amerykanie zawdzięczają Florencji swoją nazwę, pochodzącą od imienia sławnego żeglarza toskańskiego Amerigo Vespucci.

Florencja ma też swoje miejsce dla zakochanych, w kościele Santissima Annunziata, znajduje się obraz przedstawiający Zwiastowiania, jak głosi miejscowa legenda namalowyny przez prawdziwefgo Anioła! Tradycyjnie świeżo poślubione florenckie pary składają przed obrazem świeże kwiaty, ma to im zapewnić szczęśliwe życie. Festyn ku czci Santissima Annunziata przypada na 25 marca w tym dniu warto przejść sięa plac przy kościele by pobróbować tradycyjnych florenckich herbatników i ciastek. Potem można przespacerować się pełną modnych i drogich sklepów via de' Tornabuoni i wstąpić do kawiarni Il Caffè La Giocosa, pod numerem n. 83, gdzie wymyślono sławny cocktail Negroni.

Siena to miasto bankierów i kupców, istnieje tutaj najstarszy we Włoszech i najtrwalszy a świecie bank Monte dei Paschi di Siena, powstały w 1472 jako instytut kredytowy dla biednych mieszczan (tzw. monte pietà) obecnie protagonista olbrzymiej afery finansowej Włoch.

Odwiedzając Sienę latem nie można pominać Palio di Siena- to najsławniejszy toskański festyn ku czci Madonny połączony z wyścigami konnymi zawodników pochodzących z 17 dzielnic miasta (contrade- dzielnica, sąsiedztwo, osada), tradycyjnie, odbywa się 2 lipca (święto Madonny di Prvenzano) i 16 sierpnia (święto Wniebowstąpienia Madonny). Każda dzielnica ma swoje własne, odrębne barwy, co widoczne jest także na ulicach miasta, które w dniach Palio są odświętnie udekorowane chorągwiami i wstęgami w barwach contrade. Kulminacyjnym punktem tego święta, którym żyje całe miasto i przyciąga tysiące turystów z całego świata, jest otwarta dla widzów, niezwykle emocjonująca, choć trwająca jedynie trzy okrążenia wokół placu, gonitwa konna po głównym placu Sieny Piazza del Campo. W dniach poprzedzających Palio w mieście odbywa się szereg niezwykle widowiskowych, barwnych pochodów i parad w kostiumach historycznych. Do najbardziej widowiskowych zaliczyć należy symultaniczne żonglowanie wielkimi jedwabnymi chorągwiami w barwach contrade.

Siena to miasto z którego pochodziła św. Katarzyna (San Caterina di Siena), patronka Europy, w kościele Bazylicy San Domenico przechowywana jest w ozdobnym relikwiarzu jej głowa, natomiast w katedrze żebro.

W centrum historycznym Arezzo kręcono zdjęcia do filmu “Życie jest piękne” (La vita è bella) za który otrzymał Oskara Roberto Benigni, urodzony zaledwie kilka kilometrów o d miasteczka. Arezzo to również ważne centrum złotnictwa, warto odwiedzić tutejsze Muzeum Złotnictwa.
W Lukka mieściła się pierwsza mennica europejska, działała od 650 do 1843 roku! Lukka to miasto narodzin wielkiego Giacomo Puccini, autora nieśmiertelnych oper Turandot i Madama Butterfly, w lecie, podczas letniego festiwalu w mieście organizowane są liczne koncerty- nie tylko muzyki poważnej. Jest tu też coś dla miłośników gier i komiksów – jesienią odbywa się tutaj sławna wystawa Lucca comics and games!! Miłośnicy pielgrzymek powinni przejść sławną Drogę Świętego Oblicza (La Via del Volto Santo), najlepiej by zdążyć na święto Świętego Oblicza, obchodzonego w Lukka od blisko tysiąca lat.

Piza, to krzywa wieża, katedra ze sławną Lampą Galileusza, na której jak głosi legenda badał zasadę działania wahadła i monumentalny cmentarz Camposanto. Camposanto uwiadacznia szaleństwo średniowiecznej wiary i fantazji- jak mówi tradycja arcybiskup Pisy Ubaldo Lanfranchi kazał wypełnić cmentarz ziemią, którą przywiózł z Góry Kalwarii w Ziemi Świętej. W pałacu Agostini mieści się sławna kawiarnia Caffè dell'Ussero, ulubione miejsce jacobinów i wielkich poetów, jak Lord Byron, Shelley e Leopardi. Przyjedźcie do Pisy wieczorem 16 czerwca, w wigilię święta patrona miasta San Ranieri, będziecie świadkiem jedynego w swoim rodzaju spektaklu- Luminara di San Ranieri, kiedy całe miasto rozjaśnia blask blisko 70 tysięcy świeczek umieszczonych w szklanych pojemniczkach i zawieszonych na białych drewnianych półkach, świeczki w specjalnych pojemniczkach wypuszcza się również na na wody rzeki Arno by popłynęły z prądem do morza. 17 czerwca, w dniu patrona miasta świętuje się uroczystą regatą kostiumową, która przypomina historię Republik Morskich.

W Toskanii jest położony piękny Parka Przyrodniczy Alp Apuańskich, a w nim godną zwiedzenia jest Wietrzna Jaskinia (La Grotta del Vento), jedna z najsławniejszych grot turystycznych Europy. Jaskinia ma ok 4,5 km. długości przy różnicy poziomów dochodzącej do ok. 120 m., charakterystyczny jest silny wiatr wiejący w środku.

W Magliano w okolicach Grosseto (Parco Naturale della Maremma)w znajduje się Drzewo Oliwne, zwane Drzewem Czarownicy (Olivo della Strega)- jego wiek szacuje się na 3-3,5 tysiąca lat i jest to najstarsze drzewo we Włoszech i prawdopodobnie w całej Europie. Zostało uznane za Pomnik Przyrody Toskanii.

Wstydzicie się korzystać z toalet publicznych? Musicie odwiedzić San Gusmè i zobaczyć pomnik Luca Cava, przedstawia przykucniętego mężczyznę podczas robienia potrzeb fizjologicznych. Umieszczona przy figurze tabliczka mówi: Luca Cava, król, cesarz, papież, filozof, poeta, chłop i robotnki: człowiek w swojej codzienności. Nie śmiejcie się a myślcie o sobie samych ( Luca Cava re, imperatore, papa, filosofo, poeta, contadino e operaio: l’uomo nelle sue quotidiane funzioni. Non ridete, pensate a voi stessi). Na początku września odbywa się tutaj huczny festyn.

A kto znudził się historią i chciałby zażyć trochę ruchu może odwiedzić stadiony ACF Fiorentiny lub Empoli, a potem zajrzeć do muzeum piłki nożnej w Coveciano.

Kuchnia Toskanii

Kuchnia toskańska jest skromna, prosta, tradycyjna, naturalna i jednocześnie wyrafinowana. Głównymi składnikami pożywienia Toskańczyków są rośliny strączkowe, chleb, ser, warzywa i świeże owoce.

Toskańska oliwa z oliwek należy chyba do najbardziej znanych produktów regionalnych, ma różny smak, w zależności od pochodzenia, orzechowy, owocowy, pikantny czasami smakuje pieprznie. Większość gajów oliwnych rozciąga się od Sieny i Arezzo po dolinę Pistoii i okolice Lukki oraz Carmignano. Toskania posiada również własny owczy ser z aromatem ziołowym. Jest nim pecorino toscano, zwany także jako cacio. Najpopularniejsze gatunki pecorino wytwarzane są w regionie Chianti, koło Cortony i Casentino, w okolicach Pietrasanty i Lucardo, koło Sieny i na nizinie Maremma. Ten Region to raj dla grzybiarzy, rosną tu borowiki, kurki, smardze, rydze, opieńki, boczniaki i pieczarki polne. Typową potrawą są grzyby duszone z mieszanki różnych rodzajów grzybów. Ale uwaga, za zbieranie grzybów bez zezwolenia grożą grzywny! Hoduje się tutaj bydło rasy Chiana najbardziej cenione we Włoszech. Wyśmienity chleb jest najważniejszym artykułem spożywczym tego regionu. Spożywany jest od rana do wieczora z różnorakimi dodatkami. Uważajcie tylko na tradycyjny chleb toskański- wyrabiany jest bez soli!

Toskania jest najbardziej znanym za granicą włoskim producentem win znajdziemy tu: Chianti, Brunello, Nobile di Montepulciano, Vernaccia di San Gimignano, Galestro czy Sassicaia.

Nawet dumni ze swojej sztuki kulinarnej Francuzi wiele zawdzięczają Toskanii! W XVI w. Katarzyna Medycejska poślubiła Henryka Orleańskiego i wraz z posagiem przywiozła do Paryża własnych kucharzy. To jej zawdzięczają Francuzi oliwę z oliwek, naleśniki (le crespelle), sztukę smażenia, białą fasolkę szparagową oraz sos beszamelowy. Kolejna tokańska księżniczka Maria De’Medici, druga żona króla Henryka IV przywieźli do francji orzeźwiające mrożone desyry –sorbetty, lody i odkryje przed nimi tajemnicę kruchego ciasta i ptysiów!

Willa San Paolo – San Gimignano – Toskania

Kategoria: Hotele we Włoszech Region: Toskania
Ocena:
(189 głosów)

Villa San Paolo to uroczy Resort SPA położony w jednym z najpiękniejszych miejsc w Toskanii: San Gimignano (5 km. od centrum miasteczka), zaliczonych do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Luksusowy ośrodek złożony […]

Villaggio Le Querce – Sorano

Region: Toskania
Ocena:
(11 głosów)

Sorano Miasteczko Sorano, prowincja Grosseto, razem z Pitigliano i Castell’Azzara są częścią tak zwanej strefy “miasta tufu wulkanicznego”. Znajduje się w północnej części Jeziora Bolsena, w sercu regionu zwanego Maremma […]

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Miasteczko Lucignano

Kategoria: Aktywny wypoczynek Region: Arezzo Lucignano Toskania Valdichiana
Ocena:
(302 głosów)

Lucignano w dolinie Valdichiana, jest położone w samym sercu pośród malowniczych sosnowych lasów, doskonałe miejsce dla tych co marzą o wakacjach na toskańskiej wsi. Położenie na granicy Umbrii i Toskanii […]

Malownicze miasteczko San Gimignano – Toskania

Kategoria: Aktywny wypoczynek Region: San Gimignano Toskania
Ocena:
(140 głosów)

568San Gimignano to jedna z najbardziej malowniczych miejscowości w Toskanii, dzięki całkowicie zachowanej średniowiecznej zabudowie została wpisane na listę dziedzictwa UNESCO w 1990 r. Cechą charakterystyczną miasteczka są strzeliste średniowieczne […]

I Girasoli – Lucignano

Kategoria: Hotele, mieszkania i kempingi Region: Arezzo Lucignano Toskania Valdichiana
Ocena:
(68 głosów)

I Girasoli ośrodek wypoczynkowy bez barier w Lucignano Ośrodek, położony w dolinie Valdicchia, niedaleko od Lucignano, w samym sercu Toskanii, między Arezzo a Sieną, jest doskonałym miejscem na wakacje rodzinne, […]

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry