Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Sycylia

Sycylia (Sicilia) to największa wyspa Morze Śródziemnego, a zarazem największy region Włoch do tego regionu zaliczają się także archipelagi – Egady, Wyspy Eolskie, Wyspy Pelagijskie oraz Pantelleria i Ustica. Wyspa położona jest na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśniną Mesyńską.

Z powodu pięknych widoków oraz plaż, interesującym zabytkom Sycylia jest chętnie odwiedzana turystów podczas wakacji. Będąc na wyspie warto zwiedzić jej stolicę Palermo, zobaczyć piękny amfiteatr w Taorminie, odwiedzić Katanię czy zobaczyć słynną Etnę, jedyny czynny wulkan w Europie. Teren Sycylii jest wyżynno – górzysty, a niziny zajmują tylko jej niewielki procent. Na wyspie panuje przyjemny klimat śródziemnomorski, sprawiający iż nawet zimą temperatury są bardzo przyjemne.

Trudna historia tego regionu, odcięcie od stałego lądu były przyczyną do wytworzenia głębokiej odrębności kulturowej, której dowód stanowi odmienna architektura oraz sztuka z elementami orientalnymi, a także charakterystyczny dialekt. Znajdziecie tutaj również liczne i dobrze zachowane pozostałości antyczne.

Palermo

Palermo jest wielonarodowościowa!! Została założona przez Fenicjan jako Zis (Fiore), potem była kartagińska, rzymska, bizantyjska, arabska, następnie dostała się w ręce Normanów i pod ich panowaniem przeżyła swój złoty wiek. Ale to kultura arabska pozostawiła bajkowe pałace jak La Zisa (z arabskiego aziz, wspaniały) czy La Cuba. W Palermo znajduje się Międzynarodowe Muzeum Marionetek i tradycji teatru ludowego (uznanych przez UNESCO za dziedzictwo niematerialne ludzkości). Miasto ma aż pięciu świętych patronów: świętą Rozalię, Olivię, Cristinę, Ninfę i Agatę. Każda z nich opiekuje się swoją dzielnicą miasta, wyjątkiem jest santa Rosalia (zdrobniale nazywana przez Sycylijczyków Santuzza, narodził się on w XVII wieku gdy podczas strasznej zarazy zostały odnalezione szczątki siete i epidemia zaniknęła w cudowny sposób. Święto ku czci św. Rozalii (14-15 lipca) jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej folklorystycznych festynów sycylijskich, podczas niego na ulicę wyprowadzane są majestatyczne machiny barokowe (carri).

Syrakuzy

Syrakuzy to serce antycznej Wielkiej Grecji, zostało założone w 734 r.p.n.e przez Koryntyjczków. Możemy tutaj oglądać między innymi pozostałości największego antycznego teatru greckiego, tutaj tworzył wielki Epicharm twórca komedii greckiej i Teokryt. To w Syrakuzach Archimedes zakrzyknął „Eureka” rozwiązując w wannie ważne kwestie ze świata fizyki. To w Syrakuzach narodziło się powiedzenie miecz Damoklesa; Damokles był dworzaninem tyrana Syrakuz Dionizjosa, któremu zazdrościł władzy, ten zaproponował pochlebcy, by ten na jeden dzień wcielił się w jego rolę, zaprosił go do swojej komnaty, otoczył przepychem jednocześnie umieszczając nad jego głową miecz zawieszony na końskim włosie. Miało to unaocznić kruchość potęgi Dionizjosa. Damokles uszedł z życiem, ale nigdy już nie zazdrościł rządzącym. Interesujące są też Katakumby wczesnochrześcijańskie- drugie co do wielkości po rzymskich. Dolina Świątyń (Valle dei Templi) w okolicach Agrigento,gdzie kiedyś wznosiła się grecka kolonia Akragas to jedno z najsławniejszych na świecie stanowisk archeologicznych.

Odpocząć od zabytków można na plażach Raguzy, Marina di Ragusa to renomowany kurort nadmorski. Mieszkańcy Raguzy związani są z morzem, 15 sierpnia w malowniczej procesji statków i stateczków obwożą posąg Madonny (Santa Maria di Porto Salvo) wzdłuż brzegów wyspy. Na początku października miasto przeżywa prawdziwy najazd teatrów i artystów ulicznych, (m.in. można tu spotkać połykaczy ognia, żonglerów, mimów z całego świata), którzy zjeżdżają na swój festiwal Ibla Buskers. Latem Sycylia rozbrzmiewa Muzyką podczas licznych letnich festiwali muzycznych, tanecznych. W lutym i w sierpniu (od 3-5 lutego i 17 sierpnia) Catania zapełnia się pielgrzymami, przybyłymi na święto św. Agaty (Festa di Santa’Agata), jest to najważniejsze święto religijne miasta i ze względu na ilość wiernych trzecia na świecie (milion wiernych)! W lutym na Sycylii zakwitają drzewa migdałowe, co świętuje się podczas specjalnego festynu Festa del Mandorlo in Fiore połączonego z międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym (Festival Internazionale del Folklore). W Caltanisetta celebruje się najsławniejszą procesję Wielkiego Tygodnia (processione della Settimana Santa), każdy dzień tygodnia świętuje inny aspekt wiary: W niedzielę Palmową w procesji niesie się suto przybrany posąg Jezusa, w Wielką Środę świętują Real Maestranze (rodzaj milicji miejskiej powstałej w XVI w.), W Wielki Czwartek odbywa się inscenizacja Męki Pańskiej w umieszczonyc w różnych punktach miasta Stacjach; w Wielki Piątek natomiast jest obnoszona po mieście Figura Czarnego Chrystusa wykonana z hebanu. W Niedzielę natomiast uroczystości wień czy procesja Rezurekcyjna .

W pierwszy piątek lipca rozpoczynają się obchody święta patrona Agrigento San Calogero, które nie mają sobie chyba równych na świecie, podczas 8 dniowych obchodów możemy zaobserwować mieszankę mistycyzmu, starożytnych tradycji, legend i głębokiej wiary chrześcijańskiej. Ulice miasta wypełniają się kolorowymi straganami pełnymi najpyszniejszych sycylijskich przysmaków, w kościołach celebrowane są uroczyste msze, bosi wierni towarzyszą figurze świętego podczas procesji, a całość wieńczą bajkowe sztuczne ognie.

Stolica regionu: Palermo

Prowincje: Palermo, Katania, Mesyna, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento i Enna.

Święta: Święto św. Agaty, Święto św. Rozalii, Rytuał Biczowników

Do zwiedzenia: Katedra w Palermo, Muzeum Archeologiczne w Palermo, Amfiteatr w Taorminie

KUCHNIA SYCYLII

Sycylia, otoczona zewsząd morzem, obfituje w ryby i owoce morza. Kuchnia sycylijska jest bardzo wyrazista w smaku, dzięki skomplikowanej historii odbiły się w niej wpływy kolejnych zdobywców wyspy. W kuchnia palermitańskiej możemy np. znaleźć wyraźne wpływy araskie, czego przykładem jest Cassata, bardzo słodkie ciasto z ricotty (tradycyjnie owczej), biszkopta, masy migdałowej, skolei wynalazkiem mnisim są chrupiące cannoli- słodkie rurki wypełnione ricottą (też najlepiej owczą). Inną pochodną kultury arabskiej są liczne małe smażalnie friggitorie. Specjalnością Trapani jest arabskie cuscusu! W okolicach Raguzy uprawia się drzewo karobowe carrubo (z arabskiego kharrub), używany jako tańszy zamiennik kakao lub zagęstnik znany pod nazwą mączki świętojańskiej. Na Sycylii spożywa się również wile dań sporządzonych z podrobów mięsnych.

Prawdziwym skarbem wód sycylijskich jest tuńczyk. Mattanza to tradycyjna forma połowu tuńczyków w Sycylii. W okresie letnim odbywają się również festyny z połowem tej ryby. Podczas połowów rybacy tradycyjnie śpiewają la cialoma, rodzaj modlitwy w dialekcie wymieszanym z językiem arabskim.

Cenionym produktem z Sycylii jest sól. W Trapanii, Marsali i Auguście pozyskuje się sól z wody morskiej, a w miejscowości Cattolica Eraclea znajdują się solne złoża. W okolicach Trapanii zachowały się jednak, funkcjonujące nadal warzelnie soli i młyny solne.

Sycylia to największe zagłębie owoców cytrusowych we Włoszech.

Sławnym daniem Katanii jest Pasta alla Norma: makaron (Maccheroni) z pomidorami i smażonym bakłażanem, słoną ricottą i bazylią (nazwa nawiązuje do opery Norma Vincenza Belliniego). W Messynie narodziły się pyszne arancini- są to smakowite kulki ryżowe o różnych smakach, smażone na głębokim oleju.

A na przyspieszenie trawienia, mnisi z opactwa Świętego Ducha w Caltanisetta wynaleźli specjalną receptę cudownego likieru amaro Averna.

Tindari Resort – Portorosa

Region: Portorosa Sycylia Wybrzeże Tyrreńskie
Ocena:
(108 głosów)

Kompleks rezydencjalny Tindari Resort – Portorosa, Wybrzeże Tyrreńskie Słoneczny, sycylijski kurort, jedno z najbardziej fascynujących miejsc wybrzeża, a w nim kompleks komfortowych, otoczonych bujną śródziemnomorską zielenią willi letnich, luksusowe Spa […]

Sycilia Baia degli Mulini – Erice Mare

Region: Erice Sicilia Sycylia
Ocena:
(98 głosów)

Luksusowy 4 -gwiazdkowy hotel powstały na terenie antycznej warzelni, najstarszej w całych Włoszech. Hotel zajmuje XVIII-wieczny budynek warzelni, otoczony zielonymi trawnikami i z przepięknym widokiem na morze, to wszystko nadaje […]

Romantyczny hotel Falkonara CLUB HOUSE & FARM ****

Kategoria: Wakacje dla singli Region: Agrigento Gera Sycylia Wybrzeże Morza Śródziemnego
Ocena:
(176 głosów)

Jest takie magiczne miejsce na Sycylii (na południe od Agrigento- Butara Caltanissetta- Falconara Sicilia) … gdzie rzeczywistość miesza się z przeszłością, gdzie możesz dotknąć historii … gdzie przed snem widzisz […]

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Miasteczko Erice zwane sycylijskim Asyżem

Region: Sycylia Wybrzeże Morza Śródziemnego
Ocena:
(134 głosów)

Erice jest położone na szczycie samotnego wzgórza, z którego rozciąga się widok na Trapani, zatokę, Morze Tyrreńskie i wyspy Egady, w wyjątkowo piękne dni dostrzec można nawet wybrzeże Tunezyjskie (Capo […]

Hotel Aura

Region: Morze Tyrreńskie Morze Wysp Eolskich Sycylia Vulcano Wyspy Eolskie Wyspy Liparyjskie
Ocena:
(78 głosów)

Wyspy Eolskie – Vulcano – Hotel Aura Hotel 3* położony w centrum miejscowości Vulcano Porto na wyspach Eolskich, w oazie ciszy i spokoju, gdzie błękit morza miesza się z błękitem […]

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry