Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Sardynia

Sardynia (Sardegna) jest drugą co do wielkości po Sycylii włoską wyspą. Sardynia zawsze miała duże znaczenie strategiczne stąd duża część jej terytorium jeszcze dzisiaj jest własnością włoskiej armii, to jeden z największych poligonów współczesnej Europy. Wyspa ma ponad półtora miliona mieszkańców, którzy żyją na prawie 25 tysiącach kilometrów kwadratowych. Mówi się tu w języku sardyńskim i włoskim. Porty znajdują się w Cagliari, Porto Foxi oraz Porto Torres, a rzekami płynącymi przez Sardynię są Tirso, Flumendosa i Mannu, warto odwiedzić jeziora Coghinas i Omodeo. Tutaj znajduje się też jedno z najpiękniejszych i najdroższych wybrzeży Włoch, tzw. Costa Smeralda, ulubione miejsce spędzania wakacji przez Vipow z całego świata.

Jedną z tajemnic Sardynii są megalityczne kamienne budowle, rozrzucone po całej wyspie zwane nuraghe (pl. Nuraghi), ich liczbę szacuje się na blisko 7 tysięcy. Uczeni nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić ich znaczenia, powstały prawdopodobnie między 1800- 1100 r.p.n.e.

Ciekawostką jest kościół p.w. św. Lucyfera w Cagliari, dla żądnych sensacji dodam, że chodzi o biskupa Cagliari z IV w. n.e., patrona miasta. Niedaleko Cagliari znajduje się staw Molentargius, oaza przyrodnicza zamieszkała przez przepiękne i bardzo rzadkie różowe flamingi (fenicotteri rosa). W Nuoro ma siedzibę Muzeum Życia i Tradycji Sardyńskich (Museo della Vita e delle Tradizioni Sarde), zawierające bogate zbiory etnologiczne wśród, których na uwagę zasługuje kolekcja strojów tradycyjnych używana podczas obchodów miejscowego Święta Odkupiciela (Redentore). Festyn- la Sagra del Redentore, ma miejsce zawsze w ostatnich dniach sierpnia i jest to jedno z najsławniejszych i najbardziej widokowych świąt wyspy, przyciągających rzesze turystów. Inne festyny to kolorowa La Sartiglia odbywająca się w Oristano w ostanie dni karnawału. W Sassari 14 sierpnia warto zobaczyć tańczącą procesję Candelieri (zwaną też Faradda di li candareri) upamiętniającą wyzwolenie od zarazy, podczas której są niesione wielkie suto zdobione drewniane słupy (9- tyle ile cechów w Sassari), symboliczne świece nazywane “candelieri”. Sarda to festyn podczas którego mieszkańcy wyspy świętują swoją jedność, impreza narodzi się z okazji wizyty Umberto I i jego żony Margherity di Savoia jako swoisty przejaw ‘marketingu terytorialnego.

Po latach studiów badacze okresu antycznego przychylają się do opinii, że mityczne kolumny Herkulesa to wybrzeże Sardyni a nie Gibraltar (skracając tym samym znacznie wędrówkę Odyseusza)! A i Atlantydy nie trzeba szukać daleko bo być może to właśnie antyczna Sardynia!

Sławni Sardyńczycy? Lokalna plotka głosi, że skromny sardyński chłop Giovanni Piras, który w początkach XX wieku wyemigrował do Ameryki Południowej (a w tym okresie wielu Włochów wyemigrowało właśnie do Argentyny) to groźny generał Juan Peron, trzykrotny prezydent Argentyny i mąż pięknej Evity.

Kuchnia Sardynii

Sardynia znana jest przede wszystkim z pasterstwa i rolnictwa. Kuchnia jest bardzo regionalna i uzależniona od ukształtowania geograficznego – możemy tutaj spotkać typowe potrawy śródziemnomorskie, bazujące na rybach i owocach morza i typową kuchnię pasterską. Dominują tu dania z wieprzowiny i dziczyzny oraz dania jednogarnkowe z fasolą i ziołami, oraz wyśmienite sery (ale uważajcie na Casu Marzu – jest wytwarzany przy pomocy larw!! Co nadaje im podobno specjalny smak!).

W Oristano uprawia się lokalny szczep winorośli Vernaccia, legenda mówi, że wino jest zrobione z łez siete Giusty, patronki miasteczka, rozpaczającej nad śmiercią jego mieszkańców podczas strasznej epidemii. Wino podobno jest cudowne i jego picie chroni od zarazy. W Nuoro warto spróbować miejscowej Oranżady (l'Aranciadda nuorese) zrobionej z pomarańczy i miodu.

Sardynia oma też swoje piwo Birra Ichnusa po raz pierwszy sporządzone wg oficjalnej recepty w 1912 r.!

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry