Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Piemont

Piemont (Piemonte) to kraina historyczna (związana z włoską rodziną królewską Savoia) i region administracyjny w północno – zachodnich Włoszech ze stolicą w Turynie. Krajobraz jest przede wszystkim górzysto-wyżynny, ale znajduje się tutaj również Nizina Piemoncka, tutaj spotykają się łańcuchy górskie Alp oraz Apeninów. Region nie ma dostępu do morza, ale jest bogaty w źródła wody, przepływa tutaj rzeka Pad oraz położone jest przepiękne Jezioro Maggiore.
Na nizinie Marengo w okolicach Alessandrii rozegrały się dwie wielkie bitwy historii- Liga Lombardzka rozbiła armię Fryderyka Barbarossy w 1175, a ponad 600 lat później w 1800 r. Napoleon Bonaparte rozbił armię austriacką, co pozwoliło mu na podbój południowych Włoch. Co roku, w czerwcu odbywa się tu wielka inscenizacja historyczna bitwy, a kurczak po mareńsku (pollo alla Marengo) narodził się właśnie z przy okazji bitwy, przygotowany z krewetkami rzecznymi przez kucharza Bonapartego.
Jeżeli macie słabość do butów to warto odwiedzić Novarę, zwaną Miastem Szewców, tutaj istnieje założony w 1185 roku Uniwersytet Szewski, instytucja założona by promować ten szanowny zawód.
Turyn od 1563 by siedzibą rodziny Savoia (późniejszych władców zjednoczonych Włoch) i stolicą Królestwa Piemontu, siedzibę mają tutaj sławne włoskie muzea: Egipskie i Galeria Sabauda. Turyn to miasto głęboko związane z ezoteryzmem i magią, tutaj istniała znana szkoła prestigitatorska. Z Turynem związany był ruch masoński a wcześniej zakon Templariuszy. Dla ekspertów od ezoteryki to jeden ze szczytów trójkąta białej magii (Turyn-Lione-Praga) i czarnej magii (Turyn- Londyn-San Francisco). Tutaj zamieszkiwali przez pewien czas sławni okultyści Cagliostro, Nostradamus i Paracelsus, Conte di Saint Germain. Zwolennicy magii znaleźli wiele przesłanek świadczących o niezwykłym położeniu miasta, które rzekomo zostało założone przez księcia egipskiego i znanego czarownika Eridana. Inne ‘znaki’ to światło z Latarni Zwycięstwa na wzgórzu św. Magdaleny (najwyższy punkt w mieście) które byłoby przeznaczone dla zmarłych; Fontanna Angelica na placu Piazza Solferino to brama do Nieskończoności a na Piazza Statuto znajduje się brama do Piekieł, La Mole Antonelliana (najwyższy budynek historyczny miasta- 167 m. wysokości) byłaby anteną która przyciąga energie paranormale a w podziemiach Palazzo Madama (obecnie siedziba Muzeum sztuki Antycznej, jeden z pałaców rodziny Savoia i jednocześnie najbardziej znany kompleks architektoniczny Turynu, wpisany na listę UNESCO) znajdują się Groty Alchemiczne (Grotte Alchemiche) gdzie magowie i czarownicy szukali recepty na stworzenie kamienia filozoficznego. Są tacy, którzy uważają, że w Turynie obok całunu Turyńskiego znajduje się również (ukryty) św. Graal.
Karnawał i Wielkanoc w Piemoncie? W Tłusty Poniedziałek (Lunedì Grasso – ostatni poniedziałek karnawału) w miejscowości Biella co roku ma miejsce inscenizacja procesu ropuchy (Processo al Rospo), która fałszywie utrzymuje, że jest pięknym ptakiem zamienionym w ropuchę. Ropucha jest zwierzęciem bardzo w okolicy rozpowszechnionym i była niegdyś używana w praktykach magicznych, z niektórych ich gatunków uzyskiwano silne środki halucynogenne.
Kuchnia Piemontu
Piemont czyli „kraina u podnóża gór”, swoją kuchnię ma ściśle związaną z tutejszymi lasami. Obszar bogaty jest również w orzechy, świeże warzywa, ser, ryż oraz dziczyznę. Na terenie Piemontu dobrze rozwinięta jest uprawa ryżu, który króluje w miejscowej kuchni. Sery z Piemontu to przede wszystkim gorgonzola oraz castelmagno. Bogato zalesiony Piemont jest miejscem występowania trufli. To tutaj oprócz czarnych trufli można znaleźć również truflę białą (zwaną Alba), która jest najbardziej poszukiwaną truflą na świecie Typowym piemonckim specjałem z okolic Turynu są grissini, to to długa, cienka pałeczka z mąki pszennej, wody, drożdży i niewielkiej ilości soli, podobno były ulubionym przysmakiem Napoleona Bonaparte.
Turyn jest ważnym centrum przemysłu cukierniczego, to tutaj Caffarel, najbardziej znany piemoncki cukiernik, wynalazł przepis na słynne turyńskie praliny z orzechami laskowymi I czekoladą zwane gianduiotto (nazwa bierze się od znanej miejscowej maski karnawałowej). Tutaj również braciszek San Pasquale de Baylon (1540-1592) wynalazł krem Zabajone (w dialekcie turyńskim 'L Sanbajon, po włosku Zabaione lub Zabaglione). Ten pobożny franciszkanin podczas pracy w parafii św. Tomasza doradzał penitentkom podczas spowiedzi (szczególnie tym, które narzekały na małą męskość małżonków) by przygotowały współmałżonkom specjał, który miał im przywrócić męską moc. Beatyfikowany w 1680 szybko przeszedł do legendy, tym bardziej, że turynianki ochoczo wyminiały się “cudowną” receptą by korzystać z rady Santo Pasquale de Baylon, którego imię w miejscowym dialekcie zostało skrócone do San Bajon (o=u). Święty od 1722 patronuje wszystkim kucharzom, a świętuje 17 maja w kościele San Tommaso.
Recepta św. Pasquale (zawsze może się przydać)

1 żółtko
2 łyżeczki cukru- wymieszać z żołtkami (aż będą białe) i dodać:
2 skorupki jajeczne pełne Marsali (nie jajka!)
1 skorupkę wody

Podgrzewać powoli, ciągle mieszając na malutkim ogniu lub na parze, aż do pierwszych oznak wrzenia. Po zdjęciu z ognia nie przerywać mieszania aż do całkowitego wystudzenia. Serwować świeże potrzebującemu.
Z Piemontu pochodzą takie wyśmienite wina jak Barolo, Barbaresco i Barbera. Produkuje się tu również szlachetne wina musujące. Jest to także miejsce produkcji wermutu: Carpano, Cinzano i Martini Rossi uważane są za najlepsze gatunki tego aromatyzowanego ziołami i przyprawami alkoholowego napoju. Amatorzy win musujących muszą odwiedzić Asti, gdzie produkowane są sławne włoskie wina Spumante.

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry