Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Lombardia

Lombardia to region w północnych Włoszech, ze stolicą w Mediolanie, graniczący ze Szwajcarią, Piemontem, Wenecją Euganejską, Trydentem Górną-Adygą oraz Emilią Romanią, jest to najbardziej zaludnioną oraz najlepiej rozwiniętą przemysłowo częścią kraju. Terytorium regionu rozciąga się od Alp po Nizinę Padańską, dzięki czemu ma do zaoferowania różnorodne krajobrazy, to tutaj leżą największe włoskie jeziora Como, Maggiore i północny brzeg Jeziora Garda, które są wakacyjnym celem wielu turystów.

Mediolan to kolejne miasto stolica: stolica Zachodniorzymskiego Cesarstwa Rzymskiego 286-400 r.n.e Republiki Cisalipińskiej 1796 -1799 i od 1802 do 1805 Republiki Włoskiej a wreszcie w latach 1805 – 1814 stolica napoleońskiego Królestwa Włoch. Obecnie pozostała mu “tylko” rola stolicy finansowej Włoch (tu mieści się siedziba jedna z najważniejszych giełd na świecie) i stolica światowej mody, teatru i opery – tutaj znajduje się sławna opera La Scala. A miłośnikom sezonowych wyprzedaży na pewno spodoba się wycieczka na sezonowe saldi.

Z ciekawostek warto zauważyć, że kościół mediolański ma swoją własną liturgię, różniącą się od liturgii rzymskiej jest to tzw. Rito Ambrosiano. Katedra w Mediolanie to jeden z najpiękniejszych przykładów gotyku w Europie, jej budowę rozpoczęto w 1387 a ostatnie prace ukończono w 1853! Z jednej z jej iglic spogląda na miasto posąg Madonny “Madonnina’ – symbolu i patronki miasta. To tutaj Napoleon koronował się na króla Włoch.

Miłośnicy muzyki powinni też zajrzeć do Cremony, tutaj mieszkał i pracował najlepszy lutnik wszech czasów Antonio Stradivarii, jego arcydzieło skrzypce Cremonese z 1715 można obejrzeć w Sali skrzypiec w Pałacu Gminy (Palazzo del Comune). Ciekawostka – to w Cremonie powstało pierwsze przedszkole w 1828 r. Zwiedzając Lombardię warto odwiedzić renesansową Mantvę, czy zabytkową Monzę – znaną jednak przede wszystkim dzięki Formule 1. No a dla miłośników piłki? Nie może się obejść bez wizyty na stadionie AC Milan i FC Inter!!

Como miasto romantyczne, położone nad jednym z najpiękniejszych jezior Włoch. To miasto naukowców, tu narodził się Hrabia Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta (Alessandro Volta!), wynalazca baterii oraz Plinisz Starszy! Warto wybrać się tutaj na początku września by podziwiać sławny lokalny festyn, Palio del Baradello, które ma przypominać historię cesarza Fryderyka Barbarossy. Como, dzięki swojemu mikroklimatowi to najbardziej deszczowe miasto we Włoszech, mimo zupełnie innego położenia geograficznego występuje tutaj zjawisko “wysokiej wody” jak w Wenecji!

Do regionu Lombardia należy także włoska enklawa w Szwajcarii o nazwie Campione d’Italia.

Kuchnia Lombardii

Czy wiedzieliście, że ryż rośnie również we Włoszech? Lombardia to jeden z regionów, w którym je się więcej ryżu niż makaronu! Sławny jest również ze swoich serów, np. wyrazisty sezonowany grana padano z powodzeniem konkuruje w kuchni północno-włoskiej z parmezanem, inne sery charakterystyczne to pikantny Provolone Valpadano, pleśniowy Gorgonzola, wyrazisty w smaku Taleggio oraz delikatny Stracchino. W okolicy Pawii znajdują się miejscowości, w których pochodzą tradycje masarskie. Produkuje się tam różne gatunki salami.

I tutaj winogrona są uprawiane na szeroką skalę, rosną tu szczepy Barera i Croatina a także Chardonnay, Weiburgunder oraz Pinot nero.

Słynnym ciastem pochodzącym z Lombardi jest olbrzymia baba drożdżowa panettone, bez której nie można tak naprawdę świętować! Jesienią w Bergamo warto popróbować wyśmienitych dań z dodatkiem kasztanów, a w Cremonie wziąć udział w słodkim festynie Sagra del Torrone (weekend w okolicy 25 października), w którym biorą udział sławni cukiernicy.

Czy wiecie, że nasze tradycyjne niedzielne danie, staropolski kotlet schabowy- narodził się prawdopodobnie właśnie w Mediolanie (coteletta alla Milanese), a do Krakowa dotarł przez Wiedeń!

Palace Hotel

Kategoria: Wakacje w górach Region: Alpy Alta Valtellina Bormio Lombardia
Ocena:
(51 głosów)

Palace Hotel Region: Lombardia, Bormio Hotel Palace Wellness&Baeuty, otoczony prywatnym parkiem, położony jest zaledwie kilka kroków od historycznego centrum Bormio. Niezwykła atmosfera, luksusowe pokoje i dużo zieleni- to składniki, które […]

HOTEL PARE ***

Kategoria: Wakacje w górach Region: Alpy Alta Valtellina Livigno Lombardia
Ocena:
(52 głosów)

HOTEL PARE *** Region: Lombardia, Livigno Hotel Pare’ jest świetnym miejscem dla rodzin i osób które chcą wraz z przyjaciółmi spędzić w Livigno wakacje „szyte na miarę”. Hotel jest bardzo […]

HOTEL CONCORDIA ****

Kategoria: Wakacje w górach Region: Alpy Alta Valtellina Livigno Lombardia
Ocena:
(49 głosów)

HOTEL CONCORDIA **** Region: Lombardia, Livigno Znajduje się w centrum deptaka. Niedaleko jest eleganckie centrum handlowe a w nim wystawy z wiodącymi markami. Hotel Concordia łączy bliskość dynamicznego miasta Livigno […]

Alta Valtellina

Kategoria: Aktywny wypoczynek Region: Lombardia
Ocena:
(221 głosów)

ALTA VALTELLINA Alta Valtellina to Zimą, tereny narciarskie takie jak Bormio, Livigno, Santa Caterina Valfurva i Valdidentro/San Colombano oferują różnorodne trasy narciarskie które potrafią zadowolić narciarzy na każdym stopniu trudności. […]

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry