Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Lacjum

Lacjum (Latio) to region położony w centralno-zachodnich Włoszech, którego stolicą jest Rzym. Terytorium regionu rozciąga się od Apeninów aż schodzi do Morza Tyrreńskiego a krajobraz jest bardzo zróżnicowany: od terenów górzystych pokrytych zielonymi lasami, wzgórza z gajami oliwnymi po rozległe niziny i piaszczyste plaże, liczne klasztory, opactwa i malownicze zamki . Turyści niestety najczęsciej skupiają się na wizycie w Rzymie i Watykanie.

Rzym… to trzy tysiące lat historii, trudnej do opisania w kilku linijkach. Nie każdy wie jednak, że jest to też ważny ośrodek kinematograficzny, w latach 50 I 60-tych prawdziwa stolica kina europejskiego. W rzymskim “Mieście Kina” oprócz arcydzieł filmowych włoskich reżyserów jak Fellini, De Sica, Pasolini, Visconti czy Rossellini, zostały nakręcone kolosalne amerykańskie produkcje: Ben Hur, Spartacus, Cleopatra i Quo vadis. W Rzymie narodzili się reżyser, ojciec spaghetti-westernów Sergio Leone, jeden z najsławniejszych kompozytorów muzyki filmowej Ennio Morricone, wielcy aktorzy związani z Wiecznym Miastem to Anna Magnani, Alberto Sordi, Nino Manfredi oraz Aldo Fabrizi.

Na szczególną uwagę zasługuje też antyczne miasto portowe – Ostia Antica oraz piękna willa cesarza rzymskiego Hadriana w Tivoli. Warto odwiedzić również klasztory: Subiaco i Monte Cassino, z cmentarzem polskich żołnierzy oraz udać się do letniej rezydencji papieskiej Castelgandolfo.

A i tutaj dla miłośnikow sportu oczekuje – Stadionu SS Lazio!!

Kuchnia Lacjum i Rzymu

Kuchnia Rzymu ma swoje bogate tradycje, Wieczne Miasto od ponad dwóch tysięcy lat było jedną z najważniejszych światowych metropolii przyciągając przybyszów z całego świata którzy często przywozili ze sobą rodzime produkty oraz propagowali swoje przyzwyczajenia kulinarne, które pomału zakorzeniały się na dobre w rzymskiej kuchni. Lacjum posiada również bogatą tradycję produkcji serów (pecorino romano, ricotta romana).

Kuchnia lacjo obfituje w potrawy z karczochów, dania z wieprzowiny, jagnięciny, cielęciny, makarony wśród których króluje spaghetti carbonara (z boczkiem, jajkiem, serem pecorino), znane są tutaj również gnocchi alla romana (kluski z kaszy manny, pieczone z masłem i tartym parmezanem), a na drugie danie saltimbocca alla romana (cięlęcina z szynką i szałwią). A na kawę koniecznie należy się wybrać do dwóch historycznych rzymskich kawiarni Caffè Greco oraz Caffè Giolitti.

Niestety w tej kategorii jeszcze nie ma żadnych atrakcji

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry