Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Kampania

Kampania (Campania) to region położony w południowo-zachodnich Włoszech między Apeninami, a Morzem Tyrreńskim. Dobry klimat, piękno krajobrazu, malownicze wybrzeże (Costa Amalfi), liczne zatoki, skaliste brzegi i piaszczyste plaże setki niewielkich wysepek (najsławniejsze to Capri i Ischia) przyciągają każdego roku ogromne rzesze turystów z całego świata. Stolicą regionu jest rozciągający się u stóp Wezuwiusza Neapol. Ważnym punktem wycieczki powinny być też Pompeje i Heraculanum, miasta gdzie życie stanęło w miejscu po wybuchu Wezuwiusza. A na romantyczny spacer zapraszamy do otoczonego gajami cytrusowymi – Sorrento. Z kąpieli termalnych warto skorzystać w Therme di Agnano gdzie znajduje się najgorętsze we Włoszech źródło z którego wypływa woda o temperature (95°C)!

Neapol – miasto, którego nie można pominąć zwiedzając południowe Włochy. Czy wiecie, że:

  • to na tutejszym uniwersytecie w 1754 r., powstała ekonomia jako samodzielny kierunek studiów?
  • 3 października 1839 to została inaugurowana pierwsza linia kolejowa we Włoszech Neapol- Portici.
  • w pierwszych latach istnienia Królestwa Włoskiego liry były emitowane przez Banco di Napoli
  • stąd pochodzi najsławniejsza maska karnawałowa Pulcinella, która uosabia geniusz, kreatywność i spryt samych napoletańczyków

Neapol także miasto magi i zabobonów, a jego zaułkami krąży o “o munaciello” (złośliwy duszek) i “a bella 'mbriana” (dobry duch). Tutaj mieszkał w XVIII w. uważany za alchemika i czarownika Raimondo di Sangro książe San Severo, o którym opowiadano, że porywał mieszczan by wykorzystywać ich ciała w swoich eksperymentach. Książę był w rzeczywistości naukowcem i masonem i Rycerzem Zakonu Czerwonej Róży, do dzisiaj trudno jest wyjaśnić jak, przy ówczesnym poziomie wiedzy udało mu się stworzyć swoje Maszyny Anatomiczne (Macchine anatomiche), które możemy dzisiaj podziwiać w kaplicy San Severo w centrum miasta- są to zmumifikowane i skamieniałe ciała ludzkie.

Patronem Neaoplu jest San Gennaro biskup Benevento, w katedrze jest przechowywana ampułka z grudkami jego krwi zebranymi po jego męczeńskiej śmierci w III w., a która raz do roku podczas solennej mszy ku czci świętego powraca do stanu płynnego. Wydarzenie to przyciąga zawsze tłumy pielgrzymów z całego świata.

Neapol warto odwiedzić też zimą! Tutaj narodziła się tradycja szopki bożonarodzeniowej (Presepe) i tutejsi artyści-rzemieślnicy nadal wykonują szopki według XVIII wiecznych technik i należą do najbieglejszych na świecie! Najpiękniejsze znajdziecie na via San Ameno zwanej aleją ‘szopek’ (via dei presepi) gdzie znajdują się od co najmniej 300 lat najsłynniejsze warsztaty szopkarskie.

Neapol to miasto sztuki, tutaj spoczywają prochy poetów Wergiliusza i Giacomo Leopardi. To również stolica muzyki, szkoła neaopletańska w XVIII w. dyktowała zasady muzyczne w całej Europie, sławna jest również piosenka naoletańska z nieśmiertelnym, “O sole mio”, tutaj urodził się jeden z największych tenorów XXw. Enrico Caruso.

A miłośnicy piłki nożnej nie mogą odmowić sobie wizyty na stadionie SSC Napoli!

Kuchnia Kampanii

To w Kampanii swój początek znajduje wiele potraw lubianych i sporzywanych w całych Włoszech: spaghetti, maccheroni i pizza. Kuchnia kampańska to oprócz warzyw, ryby i owoce morza oraz królowa serów klasyczna Mozzarella produkowana z mleka bawolic. W Neapolu narodziła się pizza! – stworzona dla uczczenia królowej Margherity di Savoia – trójkolorowa jak włoska flaga: biała (mozzarella), czerwona (pomidory), zielona (bazylia) !

W Kampanii posiłek kończy się obowiązkowo cytrynowym, aromatyzowanym likierem, Limoncello, który posiada dobry wpływ na trawienie, najlepszy jest wyrabiany z cytryn z Sorrento.

Wina z Kampanii to m.in. campi flegrei, cilento, falerno, galluccio, guardiolo, sannio oraz salopaca.

Rajska wyspa Ischia

Region: Ischia Kampania Morze Tyrreńskie Neapol Wybrzeże Tyrreńskie
Ocena:
(675 głosów)

WAKACJE NA RAJSKIEJ WYSPIE Ischia jest jedną z najpiękniejszych wysp na Flegree na Morzu Tyrreńskim, znajduje się na północnym krańcu Zatoki Neapolitańskiej. Wyspa jest w zasadzie wygasłym wulkanem Epomeo, którego […]

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry