Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Friuli

Friuli Wenecja Julijska (Friuli e Venezia Giulia) to region najbliższy z Polski, położony jest w północno-wschodnich Włoszech, który rozciąga się od szczytów Alp po Morze Adriatyckie. Graniczy z Austrią, Słowenią oraz Wenecją Euganejską. Stolica regionu znajduje się w malowniczym Trieście, dawnym porcie morskim cesarstwa austro-węgierskiego. Miasto położone jest nad samym Adriatykiem, serce Triestu Piazza Unita d’Italia znajduje się bezpośrednio nad morzem i jest największym placem w Europie. W Trieście można znaleźć zabytki z rożnych okresów historycznych, Teatr Rzymski, katedrę San Giusto, romantyczny zamek Miramre. Miasto zimą jest nękane bardzo silnym zimnym wiatrem Borą, którego prędkość dochodzi do 160 km na godzinę. W mieście przez pewien czas mieszkał James Joyce.

Krajobraz regionu jest bardzo różnorodny, wysokie góry porośnięte lasami świerkowymi, malownicze niziny i Morze Adriatyckie z przepiękną laguną i malowniczymi portami rybackimi.

Warto zobaczyć też Udine, Pordenone czy Gorycję (Gorizia – miasto przegrodzone niegdyś murem jak Berlin Zachodni), miłośnicy historii powinni zwiedzić Akwilęe (Aquilea) – ostatnią stolicę Imperium Zachodniorzymskiego, położoną blisko uzdrowiska Grado i przepięknej Laguny, a amatorzy kąpieli morskich nie mogą pominąć znanego ze złotych piasków Lignano Sabbiadoro.

Kuchnia Friuli

Region Friuli -Wenecja Julijska słynie na całym świecie Ze swoich win, produkuje się szlachetny Pinot Grigio, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Merlot. Znanym słodkim winem we Friuli jest Recioto (powstaje z podsuszonych winogron). Miłośnikom mocniejszych trunków polecamy Grappę (destylat produkowany ze sfermentowanych wytłoków i pestek winogron, zawiera do 50% alkoholu), zainteresowani mogą zamówić wizytę w destylarni, połączoną z degustacją.

Stąd pochodzi inna gwiazda włoskiej kuchni sezonowana szynka San Daniele, która by móc rozwinąć swój charakterystyczny smak musi dojrzewać przynajmniej 10 miesięcy.

Podstawą kuchni jest polenta (rodzaj kaszki kukurydzianej), niegdyś potrawa biedaków, obecnie wyszukany dodatek do mięsa i ryb.

Kuchnia w samym Trieście jest pod silnym wpływem Habsburgów, z silnym akcentem morsi tzw. “marinara”, charakterystyczne też dla nadmorskich terenów Istrii i Dalmacji w dzisiejszej Chorwacji, Spróbujcie homarców w sosie pomidorowym (scampi alla buzara), gulaszu, szynki w chrzanie i koniecznie strucla … Nie pożałujecie! W nadmorskiej części regionu w kuchni dominują ryby i owoce morza.

Tenute Tomasella

Kategoria: Włochy Region: Friuli Friuli Wenecja Julijska
Ocena:
(1 głosów)

Winnice Tenute Tomasella wyspecjalizowane w produkcji i sprzedaży online win gatunkowych Friuli: win musujących, win białych i czerwonych. Wizyty z przewodnikiem i degustacje.  

Via Rigole 103, noemi.b@tomasella.it, Tel. +39 0422850043, 31040 Mansuè (TV)
+39 0422850043 📧 noemi.b@tomasella.it

Organizacja ślubów we Włoszech- Venice Special

Kategoria: Ślub we Włoszech Region: Apulia Emilia Romania Florencja Friuli Kampania Lacjum Liguria Lombardia Marche Piemont Rzym Sardynia Sycylia Toskania Trydent - Górna Adyga Umbria Wenecja Wenecja Euganejska - Veneto
Ocena:
(194 głosów)

Profesjonalna organizacja ślubów we Włoszech Venice Special Travel to doświadczony organizator ślubny i włoski Wedding Planner i polski Organizator Turystyczny. Zapewniamy naszym Nowożeńcom profesjonalną, kompleksową oraz wszechstronną obsługę organizacji Waszego wymarzonego […]

ul. Rostocka 160 , 71-771 Szczecin

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry