Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Basilicata

Basilicata to górzysty region położony na południu włoskiego buta, bardzo zróżnicowana krajobrazowo: w okolicach Potenzy górzysty ze szczytami dochodzącymi do 2300 m.n.p.m., im bliżej Kalabrii zamieniają się w wysokie zielone wzgórza by nad Morzem Jońskim zmienić się w rozległą nizinę Metaponto z długimi i szerokimi piaszczystymi plażami. W północnej części region znajduje się malowniczy, dziś już wygasły już wulkan Vulture. Sieć dróg w regionie rozwinęła się bardzo przez ostatnie dziesięciolecia, ale na szczęście sporo miejsc jest nadal trudno dostępnych dla turystycznych tłumów. Warto spróbować dojechać do mniejszych miejscowości, by zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie mieszkańców Basilicaty.
Koniecznie trzeba odwiedzić historyczne dzielnice Matery zwane Sassi – Kamienie, znajdują się tam unikatowe domostwa drążone w skale wapiennej, jedynie z fasadami murowanymi. Warto też zwiedzić liczne kościoły i krypty wydrążone w skale między IX/X wiekiem przez mnichów Bazylianów. Matera wpisana została na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Wspaniałe okoliczne krajobrazy były często wykorzystane przez filmowców, m.in. nakręcono tutaj Pasję Mela Gibsona. Co ciekawe w tym antycznym mieście znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej (ASI).
Święta: podczas świąt Bożego Narodzenia można zobaczyć żywą szopkę w San Gerardo
Kuchnia Basilicaty
Kuchnia regonu Basilicata jest wyrazista i pikantna dominuje tu przede wszystkim ostra papryczka zwana peperoncino. Kulinarnym symbolem Basilicaty jest również wieprzowina. I tutaj również w wyrabiany i spożywany jest makaron z tutejszej twardej pszenicy. Basilicata jest znana również z egzotycznych dla nas miodów np. cytrusowego, eukaliptusowego.
W regionie jest bardzo dużo winnic, słynne wino czerwone to aglianico del vulture.

Niestety w tej kategorii jeszcze nie ma żadnych atrakcji

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry