Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Apulia

Apulia (wł. Puglia) to historyczna kraina starożytnej Italii, a obecnie jeden z regionów Włoch, położona w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego nad Adriatykiem- sam obcas włoskiego kozaka! Niegdyś głównym miastem krainy był dorycki Tarent, obecnie stolicą regionu jest Bari – miasto skąd pochodziła i gdzie wychowała oraz zmarła jedna z najpiękniejszych i najbardziej dyskutowanych polskich krolowych Bona Sforza, żona Zygmunta Starego. W Bari została pochowana w Bazylice S. Nicola. W starożytności wybrzeża Apulia były skolonizowane przez Greków i stanowiła integralną część tzw. Wielkiej Grecji, stąd w tym włoskim regionie możemy się natknąć na wspaniałe zabytki greckiej sztuki antycznej.

W Apulii znajdowało się miasto Kanny (łacińskie Cannae, dziś Canne della Battaglia), gdzie za sprawą wojsk Hannibala doszło do klęski Rzymian w II wojnie punickiej. Zniszczone w roku 1276.

Z tym regionem związany był przez całe swoje życie ojciec Pio, miejsce jego kultu to klasztor, gdzie mieszkał, w San Giovanni Rotondo

Jedną z najbardziej niezwykłych miejscowości jest Alberobello z charakterystycznymi domkami trulli.

Kuchnia Apulii

Apulia to ten region, sławny ze wspaniałych warzyw i owoców. Stąd pochodzi najlepsza pszenica twarda, z której wytwarzana jest słynna włoska pasta (makaron). Najlepsze makarony wyrabiane są tu sposobem domowym, każda gospodyni ma swoje zazdrośnie strzeżone przepisy, najpopularniejsze to: orecchiette (makaron w kształcie uszek), chianciarelle (malutkie uszka) oraz fenescecchie (cienkie zwinięte paski makaronowe). Makarony najczęściej serwuje się z warzywami i owocami morza. W Apulii możemy też zobaczyć malownicze gaje oliwne, z oliwek tłoczona jest głównie oliwa o wyraźnym smaku i lekko orzechowym aromacie.

Niestety w tej kategorii jeszcze nie ma żadnych atrakcji

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry