Wyszukaj najlepszych wycieczek do Włoch i wspaniałych włoskich firm!

Abruzja

Abruzja ( wł. Abruzzo) to najbardziej dziki i zielony obszar Włoch, prawdziwy raj dla miłośników nieskażonej natury, można tu spotkać wiele dzikich zwierząt, oprócz dzików występuje tutaj wilk Apeniński (Lupo Appenninico) i niedźwiedź brunatny (Orso bruno Marsicano). Aż 28 % terytorium stanowią parki przyrodnicze i narodowe:: il Parco nazionale d’Abruzzo (pierwszy włoski parka narodowy, ustanowiony w 1922 r.) , il Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga, il Parco nazionale della Maiella, il Parco regionale Sirente-Velino. Warto zobaczyć sugestywne Cratere del Sirente (kawałek Dolomitów w Apeninach centralnych), lodowiec najbardziej wysunięty na południe Europy- il Calderone, najwyżej położoną gminę we Włoszech – la Rocca di Cambio i il Corno Grande (2912 m.n.p.m.) najwyższy szczyt Apeninów, Święte Oblicze z Manopello (la Veronica, Volto Santo di Manoppello) uważany chustę którą św. Weronika wytarła twarz Chrystusowi, a która w tajemniczych okolicznościach zaginęła z kościoła św. Piotra w VII w. Stolicą regionu jest L’Aquila piękna, ale bardzo zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 2009. Ważniejsze miasta tego regionu to Chieti i Pescara (będąca głównym portem regionu) i Teramo. Latem Abruzja oferuje turystom kąpieliska nad morzem oraz wypoczynek nad rzekami Vomano, Pescara, Sangro i Trigno oraz jeziorem Fucino. Zimą turystami zapełniają się ośrodki sportów zimowych w górach Apeniny Środkowe ze szczytami Corno Grande 2912 m n.p.m. oraz Monte Amaro 2795 m n.p.m.

W Abruzji zaczyna się jeden z najstarszych szlaków pasterskich wiodący aż do Apuglii, Molise i Kampanii (il tratturo Pescasseroli- Candela- ustanowiony w 1447 r. przez Alfonsa Aragońskiego), gdzie pasterze abruzyjscy zimą szukali łagodniejszych warunków klimatycznych dla swoich owiec. Cykliczne wędrówki sta głęboko wpłynęły na tradycje ludowe, religijne i gastronomiczne ludności zamieszkującej wzdłuż jego biegu, jeszcze dzisiaj przyglądając się z uwagą miejscowym tradycjom możemy zaobserwować pozostałości tego zaginionego już aspektu życia. Ciekawym przykładem jest Pescasseroli, gdzie pasterze zaczynali swoją wędrówkę, miejscowość przez pół roku była zamieszkiwana prawie wyłącznie przez kobiety, starców i dzieci, skutkiem tego wykształciły się tutaj dwa odrębne dialekty- jeden używany przez kobiety, drugi przez mężczyzn. W XIX wieku Abruzja była prawdziwym królestwem miejscowych rozbójników (briganti), zachowało się wiele ciekawych zabytków z tego okresu, warta zobaczenia jest Tavola dei Briganti – grupa skałek wapiennych okolicy Maiella gdzie zbójnicy i pasterze pozostawili swoje inskrypcje. Pogańska Noc św. Jana istnieje również w Abruzzji, tradycjnie rozpala się wielkie ogni ska i przy nich oczekuje wschodu słońca, szczególnie widowiskowa w średniowiecznym miasteczku Monti Ernici, gdzie w ten wieczór odbywa się również obowiązkowa degustacja miejscowych likierów ziołowych.

Kuchnia Abruzji

Mieszkańcy Abruzji rozsmakowali się w bardzo pikantnych daniach, których rozgrzewająca moc pomaga im przetrwać zimne dni, których jest tu znacznie więcej niż w innych regionach Włoch. Spotyka się tu przede wszystkim dania pasterskie na bazie warzyw i mięsa. Powszechnie używana ostra czerwona papryczka (peperoncino) nazywana jest tutaj czule diabełkiem (diavolino), a biżuteria w jej kształcie może być ciekawym prezentem dla dziewczyny podkreślającym jej temperament. Popularny jest tu tradycyjny makaron robiony za pomocą przyrządu zwanego gitarą (chitarra), czyli drewnianej ramy z napiętymi cienkimi drutami do cięcia ciasta. Spaghetti alla chitarra ze smakowitym mięsnym sosem – to jeden ze specjałów abruzyjskich. Na wybrzeżu natomiast królują ryby. W zimie przygotowywane są pożywne i rozgrzewające zupy, z ciecierzycy i kasztanów jadalnych, lub soczewicy i ziemniaków.

Sery charakterystyczne dla tego regionu to Castel del Monte (ser z mleka owczego, dojrzewający do 2 lat), caciocavallo di agnone (ser z krowiego mleka w kształcie gruszki dojrzewający do 3 lat), scamorza (również w kształcie gruszki z krowiego mleka, często wędzony), caciofiore (ser barwiony szafranem). Włosi lubią jeść, a by uchronić się przed skutkami przejedzenia, często kończą posiłki kieliszeczkiem zimnego ziołowego likieru (zawanego ogólnie Amaro), w Abruzji obowiązkowo należy skosztować Centerby, tutejszej ziołowej nalewki, sporządzonej podobno aż ze stu rodzajów ziół i świetnej na trawienie.

Abruzja słynie rownież z z pól krokusowych, z których otrzymuje się szafran przyprawowy. Przyjedźcie wczesną wiosną gdy kwitną tysiące kwiatów !!!

Lubicie cukierki? Musicie spróbować i zobaczyć confetti z Sulmona, miasta, które jest światową stolicą kolorowych drażetek! Produkuje się tu różne ich rodzaje – od twardych po miękkie, z twardymi lub kremowymi nadzieniami, nadając im bajkowe kształty barwnych mozajek lub apetycznych bukietów w kolorach tęczy.We Włoszech używa ich się do tworzenia specjalnych upominków dla gości podczas przyjęć rodzinnych. W Sulmonie znajduje się muzeum słodyczy w firmie Confetti Pelino.

Najpopularniejszym szczepem winnym jest Montepulciano.

Serena Majestic Club Hotel

Kategoria: Aktywny wypoczynek Region: Abruzja Pescara Wybrzeże Adriatyckie
Ocena:
(145 głosów)

145Serena Majestic Club Hotel to nowoczesny 4-gwiazdkowy hotel, idealny na na wakacje, położony bezpośrednio przy plaży. Hotel Serena Majestic Club znajduje się zaledwie kilometr od centrum Montesilvano i 7 km […]

Ta strona jest zoptymalizowana do przeglądania na urzadzeniach, na których rozdzielczość ekranu jest większa niż 320px!

Przejdź do sekcji dla naszych agentów
Zobacz nasz Fanpage w portalu FB.com
Przewiń do góry